دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

دندانپزشکی دیجیتال یکی از بارزترین نمونه‌های نفوذ تکنولوژی در علم پزشکی است. به طور کلی منظور از Digital Dentistry استفاده از فناوری‌های دیجیتال به منظور بهبود و تسریع پروسه‌های درمانی در حوزه دندانپزشکی است.
اگر اخیراً به کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه کرده باشید، ممکن است عبارت «کلینیک دندانپزشکی دیجیتال» یا «استفاده از فناوری‌های دیجیتال» را بر روی تابلوها یا بروشورها دیده باشید. بسیاری از افراد جامعه نمی‌دانند که دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد.
استفاده از این فناوری‌های برای امور مختلفی اعم از طراحی و کاشت ایمپلنت، لیزر دندان، طراحی لبخند، کامپوزیت دندان و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به طور کلی می‌توان آن را بکارگیری فناوری‌ها و تکنولوژی‌های دیجیتالی در فرآیند درمانِ مشکلات دهان و دندان دانست. در شیوه‌های سنتی از ابزارها و لوازم مکانیکی یا الکترونیکی استفاده می‌شود که به صورت دستی هدایت می‌شوند و به همین جهت امکان بروز خطای انسانی در آن‌ها بسیار بیشتر است.
اما در دندانپزشکی digital، عموماً از ابزارها و فناوری‌هایی استفاده می‌شود که به کمک کامپیوتر هدایت می‌شوند و لذا دقت آن‌ها بسیار بیشتر از نمونه‌های فعلی است. از طرفی استفاده از این فناوری‌ها امکان پیش بینی رویه‌ی درمانی را فراهم می‌کند و می‌تواند نتایج را قبل از شروع فرآیند درمان به ما نشان دهد.

Prama implant was born from the cleverness of an Italian clinician and it is manufactured in Italy by a Company that has always had quality as its key point

موارد کاربرد دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال در واقع محدود به حیطه‌ی خاصی نمی‌شود و می‌تواند بخش‌های مختلفِ رشته‌ی دندانپزشکی را در بر بگیرد که این موضوع با میزان نفوذ تکنولوژی و نوع آن همبستگی دارد. از این فناوری‌ها در موارد مختلفی اعم شناسایی پوسیدگی دندان، ایمپلنت، طراحی لبخند و… استفاده می‌شود که هر کدام دارای اصول و شیوه متفاوتی است.


محصولاتی که منجر به ایجاد پیشرفت در دندانپزشکی دیجیتال شده اند عبارتند از:

پرینترهای سه بعدی دندانپزشکی

پرینترهای سه بعدی در دندانپزشکی نوین و دیجیتال سهم بسیار بالایی دارند چون با استفاده از این پرینترهای سه بعدی ترکیبی از سی تی اسکن سه بعدی به همراه عکسبرداری دیجیتال، برای درمان ایمپلنت دندان انجام میشه. یک دستورالعمل جراحی طراحی میشه و چاپ میشه، و سپس درمان میتونه با کمترین میزان تهاجم حتی با جراحی انجام بشه. کیفیت درمان بالاست و زمان ریکاوریش هم بسیار کوتاهه.

شرکت آراز طب آسیا وارد کننده و نمایندگی یک از پرفروش ترین نوع از پرینترهای سه بعدی دندانپزشکی دیجیتال به نام  پرینترهای یه یعدی SISMA است.

پرینتر سه بعدی EVERES شرکت SISMA که با تکنولوژی DLP ( بالاترین سطح کیفی و دقیق ترین تکنولوژی پرینت در راهکارهای دندانپزشکی ) پرفروشترین پرینتر سه بعدی کلاس خود در قاره سبز میباشد ، با استفاده از Patent های خاص خود ضمن بالا بردن سرعت پرینت ، دقت بالا و کاهش هزینه های نگهداری بر خلاف سایر محصولات بازار گوی سبقت را از رقبا ربوده است.

اسکنر سه بعدی RUNYES

اسکنرهای سه بعدی

این اسکن های دیجیتال از یک دوربین کوچکی استفاده می کنند تا یکسری عکس از رپلیکای دهان تان تولید کنند. در اسکن دیجیتال یک برنامه ریزی دقیق داده می شود. و به خاطر ارتباط با تکنسین آزمایشگاه، طراحی دندان با شما به اشتراک گذاشته می‌شود.

اسکنر سه بعدی RUNYES

دیجیتالی کردن فرآیندها تنها به معنای استفاده از نرم افزارها برای راحت سازی یک فرآیند حداقل در خصوص مباحث دندانپزشکی و پزشکی نمی باشد و علاوه بر سرعت بخشیدن به فرآیند ، با کاهش خطای انسانی ، بالا بردن دقت و یکنواختی کیفیت طرح درمان نهایی ، کیفیت درمان را هر روز بهبود میبخشد.

شرکت Runyes Medical با آگاهی از اهمیت این موضوع از سال 2015 سرمایه گذاری عظیمی به همراه شرکای علمی خود در آمریکا برای توسعه نرم افزار ها و تجهیزات لازم برای چرخه دیجیتال محصول و خدمت دندانپزشکی ، انجام داده است.
شرکت Runyes Medical اولین نسل اسکنر داخل دهانی خود را در سال 2016 در معرض دید عموم قرار داد و چارچوب انحصاری چند شرکت دارای این تکنولوژی را به راحتی با امکانات بالا و قیمت مناسب محصول خود در هم شکست.
اسکنر Runyes با سرعت خیره کننده خود ( تصویر برداری 330 فریم در ثانیه ) که با بروزرسانی های نرم افزاری اخیر تا 15 درصد نیز افزایش سرعت داشته است بهترین و مطمئن ترین جایگزین برای راهکارهای سنتی در تمامی کلینیک های بزرگ و کوچک میباشد. این اسکنر با قیمت منطقی خود با استفاده از تکنولوژی های روز استفاده شده در پرچم داران پیشین این محصول ضمن ارائه رنگ های واقعی ، به دلیل سرعت بسیار بالای خود هیچ گونه Distortion در اسکن فلزات و مواد دیگر دندانی موجود در دهان بیمار اتفاق نمی افتد.

موتور جراحی دندان پزشکی و ایمپلنت

موتور جراحی Magent Mallet

شرکت Osseotouch تنها شرکت در دنیا میباشد که موفق به ارائه موتور مغناطیسی برای انجام جراحی های بسیار دقیق با شعار Total Control میباشد. این شرکت با بهره گیری از تکنولوژی انحصاری خود موتور مغناطیسی را طراحی و با استفاده از ابزار جراحی متنوع آن قابلیت انجام تمامی جراحی های رینوپلاستی ، ستون فقرات ، فک و صورت و نیز لثه را با دقت 100 درصدی و بدون ریسک با توجه به کنترل کامل روی نیروی اعمالی از طریق موتور جراحی را برای طیف وسیعی از کاربردها عرضه میکند. 

 با توجه به اینکه در علم دندانپزشکی این دستگاه یکی از بایدهای تمامی کلینیک ها و مطب ها میباشد. تمامی جراحی های Ridge Split ، Extraction ، Osseodensification ، Horizontal Expansion ، Pin Fixation ، Sinuslift و حتی جراحی ایمپلنت بدون نیاز به کیت جراحی با دقت بسیار بالا و مهمتر از همه سرعت باورنکردنی ( برعکس تکنولوژی بسیار کند پیزوسرجری ها ) توسط این موتور مغناطیسی قابل انجام میباشد. 

Prama اولین و تنها ایمپلنت Inreamucosal دنیا

چرا ایمپلنت Prama اولین و تنها ایمپلنت دنیا با تمرکز بر مخاط و بافت نرم است ؟

ایمپلنت Prama ادبیات جدیدی را در دنیای ایمپلنتولوژی معرفی کرده است. شرکت Sweden & Martina نوآوری در زیست سازگاری را توسط Prama معنی کرد و تحسین جامعه ی علمی و دانشگاهی دندانپزشکی را برای خود بار دیگر به ارمغان آورد.

با قاطعیت میتوان گفت هیچ ایمپلنتی در دنیا برتری های بینظیر ریزه کاری های شکل ایمپلنت ( micromorphologies) و همچنین برتری فرم و طراحی مهندسی شده ی آن را ندارد.

مزایای استفاده از ایمپلنت Prama چیست ؟

اولین مورد مهم برای بافت نرم ، وحود فضای مناسب برای رشد در قسمت بالایی همگرای ایمپلنت Prama شرکت سوئدن مارتینا میباشد. این امر باعث افزایش ضخامت لثه و پایداری بسیار زیاد ایمپلنت در کنار مبحث زیبایی بسیار ظریف آن در فاز پروتز میگردد. لذا به دندانپزشک این امکان را میدهد تا مطابق برنامه ریزی با طیف وسیع انتخاب های موجود ، بسته به نوع بافت نرم و سخت بیمار تصمیم گیری نماید. این همان مفهوم آزادی عمل واقعی برای دندانپزشکان میباشد.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آراز طب آسیا میباشد.